Dzisiaj zakończenie roku szkolnego. Udając się rano do pracy obserwowałam dzieciaczki radośnie zmierzające do szkoły na odebranie świadectw. Upał jak nie wiem już od samego rana, a oni przyodziani w białe koszule i czarne doły. Szłam chodnikiem i czułam delikatny podmuch wiatru, który pachniał latem. I poczułam jakbym cofnęła się w czasie kiedy to sama tak szłam i wiedziałam, że przez ponad dwa najbliższe miesiące nie zobaczę większości twarzy ludzi, z którymi spędzałam po kilka godzin dziennie w jednym pomieszczeniu, przeżywając z nimi wspólnie sukcesy i porażki.

Po raz ostatni taki dzień przeżywałam dziesięć lat temu, odbierając świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego.  Za kilka dni miałam pisać maturę i zacząć dorosłe życie, na które kompletnie nie byłam przygotowana. Teraz te wszystkie lata szkolne wspominam z nutką sentymentu i wielkim wzruszeniem. Nie, nie chciałabym do nich wrócić, ale chce je bardzo dokładnie pamiętać bo były wypełnione przyjaźniami, przygodami i pracą nad sobą.

wood-houses-school-oldBędąc dzieckiem, a później nastolatkiem każdy z nas miał wielkie marzenia, czasami nierealne, ale nie zdawaliśmy sobie z tego wtedy sprawy. Zostanie kimś w konkretnym zawodzie, założenie firmy, zdobywanie nagród i władanie pięcioma językami i innymi nadprzyrodzonymi mocami. Znalezienie miłości i zobaczenie kawałka świata. Coś więcej niż tylko droga z domu do szkoły i na odwrót. Wierzyliśmy, że jak tylko opanujemy materiał, odrobimy lekcje i zdobędziemy przychylność pani wychowawczyni to wszystko się nam uda, a góry same się przeniosą. Czerwony pasek na świadectwie to było mega coś, poważanie na dzielni.

A tu bach. Mając te 19-20 lat i wychodząc z kawałkiem papieru w ręce, na zawsze żegnając się z tymi zimnymi murami zderzasz się z rzeczywistością, która nie jest ani biała ani czarna. Z każdym dniem odkrywasz w tej palecie najróżniejsze odcienie szarości, a szkolne dziecięce marzenia zostają zweryfikowane. Życiowa zawierucha albo gasi ich płomień albo wznieca zupełnie inne, nowe.

Mimo wszystko warto dalej mieć tę dziecięcą ciekawość i marzenia, które nie zawsze muszą wydawać się realne. Bo cały czas się uczymy, nawet kiedy nie chodzimy już do szkoły.