Filmy o miłości nie tylko na Walentynki

Celebrować miłość można a nawet trzeba przez cały rok, ale jest taki jeden dzień w roku, który sprzyja temu bardziej niż inne. Walentynki bo o nich mowa to taka umowa data kiedy zakochani mają swoje święto. To miłe ukoronowanie jednego z najbardziej pozytywnych uczuć jakie potrafimy żywić. Nawet jeśli ich nie obchodzicie to fajnie jest obejrzeć dobry film z miłością jako motywem przewodnim. Nie zawsze jest ona łatwa i szczęście nie wiruje wokół bohaterów przez cały czas, ale miłość stanowi tu kanwę do niesamowitych opowieści. Przedstawiam Wam moją subiektywną listę filmów, które mnie poruszyły, zapadły w pamięć na długo, a także wycisnęły mnóstwo łez. Filmy o miłości na Walentynki i nie tylko.

Czas na miłość

Główny bohater dowiaduje się, że w jego rodzinie mężczyźni posiadają niezwykłą moc – mogą przenosić się w czasie. Wykorzystuje tę zdolność by ułożyć sobie i swoim bliskim jak najlepsze życie. Jednak czas to taka potężna siła, że nawet on nie jest w stanie jej zatrzymać.


Apartament

Ten film niezwykle zapadł mi w pamięć, w dodatku ma piękną ścieżkę dźwiękową. Para zakochanych rozstaje się, ale w bardzo tajemniczych okolicznościach. Ona znika, a on nie wie co się stało. Rozpoczyna swoje własne śledztwo i krok po kroku dowiaduje się coraz bardziej zaskakujących faktów. Film nakręcony w ciekawy sposób, scenami z różnych okresów tak, że nie do końca wiadomo co jest teraźniejszością a co przeszłością. No po prostu piękny film.


Artysta

Lata 20ste XXw. Przystojny aktor kina niemego zdobywa sławę, pieniądze i powodzenie. Przychodzi także miłość. Niestety wszystko kończy się z chwilą wejścia w życie udźwiękowienia filmów. Główny bohater nie może odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Czy miłość przetrwa tę próbę? Film jest niemy i biało-czarny co jest ewenementem w dzisiejszych czasach.


Pamiętnik

Któż tego nie zna? Nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Stany Zjednoczone, lata 40ste. Młoda dziewczyna z dobrego domu zakochuje się z wzajemnością w prostym, wiejskim chłopaku z sąsiedztwa. Niestety rodzice nie są przychylnie nastawieni do tego związku co doprowadza do rozpadu znajomości. Czy kiedyś znowu się spotkają? Tego dowiemy się od narratora opowieści, czyli starszego pana, który odwiedza chorą kobietę w ośrodku opiekuńczym.


Wielki Gatsby

Nowy Jork i lata 20ste. Wielka i niespełniona miłość przyprószona bogactwem, blichtrem i imprezami, które stają się legendą. Główny bohater zostaje odtrącony przez swoją ukochaną z powodu różnic klasowych. Ze złamanym sercem wyjeżdża, a w tym czasie ona zostaje żoną innego. Akcja zaczyna się kiedy on powraca jak człowiek zamożny i bez zahamowań.


Jeden dzień

Przyjaciele ze szkolnych lat postanawiają spotykać się co roku tego samego dnia by podtrzymywać swoją znajomość. Wyruszają w świat, każde w swoją stronę. Przeżywamy po kolei ich pokręcone losy. Ona u boku męża, którego nie wie czy kocha. On doświadczający sławy, magii telewizji oraz smaku gorzkiego upadku. Każdego roku spotykają się ze sobą z coraz większym bagażem przeżyć, wzniosłych emocji, problemów i rozczarowań, nawet sobą nawzajem.


I że Cię nie opuszczę

To miała być miła randka młodego i szczęśliwego małżeństwa. Niestety spotkanie zakończyło się w sposób tragiczny. W wyniku wypadku samochodowego główna bohaterka traci pamięć. Kilka lat poprzedzających to zdarzenie zostaje całkowicie usunięte z jej wspomnień. Nie wie kim jest jej mąż, nie umie się odnaleźć w swojej pracy i pasji, której oddawała się ostatnio. Przerażona sytuacją ucieka zostawiając zdruzgotanego małżonka. Opowieść okrutnie smutna i serce ściskało mi się z żalu kiedy patrzyłam na wysiłki głównego bohatera by jego filmowa żona pokochała go na nowo.


Woda dla słoni

I znowu akcja toczy się w przeszłości, ale jest opowiadana z perspektywy starszego pana. Wspomina on czasy kiedy było młody i zmuszony wrzucić marzenia do kieszeni i wyruszyć w świat. Jako niedoszły weterynarz znajduje pracę w wędrownym cyrku. Tam otacza uczuciem zwierzęta, ale też żonę właściciela cyrku, który nie słynie z łagodności. Wkrótce wydarzy się tragedia. Jeśli Robert Pattison komuś źle się kojarzy to uspokajam, że film jest wypas i jego gra aktorska wcale nie jest taka cienka jak niektórzy myślą.


Bezpieczna przystań

Towarzyszmy na początku głównej bohaterce w ucieczce z domu przed mężem. W miarę czasu dowiadujemy się, że jest on na tyle niebezpieczny, że trzeba się schować w jakiejś nierzucającej się oczy wioseczce, by tam rozpocząć nowe, spokojne życie. W trakcie aklimatyzacji w nowej rzeczywistości nasz uciekinierka poznaje na swojej drodze wielu życzliwych ludzi, w tym też swoją nową miłość. Niestety sielanka kończy się kiedy mściwy mąż wpada na jej trop.


List w butelce

Pamiętam, że na tym filmie płakałam jak bóbr. Spędzająca samotnie urlop nad morzem dziennikarka podczas przebieżki po plaży odnajduje butelkę, a w niej list zawierający miłosne wyznanie pewnego mężczyzny. Zaintrygowana historią postanawia człowieka odnaleźć.


Nigdy w życiu

Dobra polska komedia romantyczna, nakręcona na podstawie dobrze sprzedającej się książki. Małżeństwo z około 20letnim stażem rozpada się praktycznie z dnia na dzień, kiedy niewierny mąż oficjalnie oznajmia, że jest niewierny.Życie głównej bohaterki legnie w gruzach, ale szybko się z nich odkopie zmieniając środowisko, nastawienie i spotykając na swojej drodze nową miłość.


Love, Rosie

Dwoje przyjaciół z dzieciństwa wystawia swoją znajomość na próbę kiedy on wylatuje studiować na inny kontynent a ona  zostaje przygnieciona ciężarem konsekwencji własnego nieodpowiedzialnego zachowania. Próbują wzajemnie utrzymywać kontakt i spotykać się w miarę możliwości. Każdy z nich przeżywa swoje wloty i upadki, ale zawsze wiedzą, że ta druga osoba wesprze w razie potrzeby. Każde z nich próbuje przekuć przyjaźń w coś więcej, ale zawsze coś stoi na przeszkodzie.


Slumdog. Milioner z ulicy

Młody chłopak z Indii stoi przed okazją wygrania głównej nagrody w popularnym teleturnieju Milionerzy. Pozostało mu jeszcze odpowiedzieć poprawnie na ostatnie pytanie by mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Zanim to się jednak stanie aresztuje go policja. Zaczyna swą opowieść o dzieciństwie w slumsach, trudach codziennego życia kończąc na wielkiej i niespełnionej miłości. Dlaczego wziął udział w show i skąd znał poprawne odpowiedzi w konsekwencji czego zaszedł tak daleko? Odpowiedź jest w jego historii.


Kochanek królowej

Opowieść na faktach. Piękna arystokratka zostaje poślubiona duńskiemu królowi. Jednak małżeństwo nie jest szczęśliwe ze względu na zaburzenia psychiczne władcy. Co więcej niżsi rangą dostrzegając możliwość manipulacji sprawują faktyczną władzę nad królestwem. W kraju panuje zacofanie i korupcja. Wtem na dworze zostaje zatrudniony nowy medyk, który angażuje się w romans z królową i zaprzyjaźnia z jej mężem. We trójkę wprowadzają nowe reformy i porządek co nie podoba się zapyziałej arystokracji, która zaczyna spiskować przeciwko nim. Mnóstwo namiętności, piękne kostiumy i dopracowane obrazy.


Miłość w czasach zarazy

To opowieść, która bardziej mnie urzekła na ekranie niż czytając książkę. Co dziwne, bo autor otrzymał nagrodę Nobla za swoją twórczość. Rozsądek i uczucia w tej historii będą walczyć ze sobą nieustannie. On niezamożny, prosty chłopak, który zakochuje się w pannie z dobrego domu. Zamiast walczyć o miłość obserwuje latami jak kobieta jego życia z rozsądku decyduje się na małżeństwo z innym mężczyzną i żyje miotana sprzecznościami. Dopiero gdy zastaje ich starość ich drogi ponownie się złączą. Ten film daje do myślenia co w życiu jest naprawdę ważne i jak bardzo nasze decyzje, nie zawsze te przemyślane, mają wpływ na koleje losu. Pytanie czy cierpliwie czekać na swoją kolej czy może postawić wszystko na jedną kartę tu i teraz? Czy ważniejsze jest uczucie czy może wygodne życie?

To aż 15 propozycji, ale ja mam ochotę na więcej. Jeśli macie jakieś swoje ulubione filmy o miłości śmiało piszcie tytuły w komentarzach. Jestem ciekawa. A jeśli w Walentynki za dużo Wam miłości zawsze możecie znaleźć coś fajnego w tych wpisach:

Filmy z efektem WOW

Straszne filmy na Halloween

10 komedii, które rozśmieszą Cię do łez

Może Ci się spodobać

33 komentarze

 1. Ja polecam „Do utraty sił”. Film niby nie o miłości, ale tak się wczułem w emocje głównego bohatera gdy umierała mu żona, że ledwo łzy powstrzymywałem. Chciałem obejrzeć mordobicie fajne, a okazało się że to męski wyciskacz łez :P

 2. `Wiele tytułów znam, ale niektóre muszę nadrobić. Ja jakoś nieszczególnie przepadam za filmami o miłości, bo często są dosyć płytkie, jak już to wolę książki, ale czasem przychodzi ochota i na takie kino, więc zapisuję sobie w zakładkach :)

 3. Dla mnie klasyka klasyki to Bodyguard z cudownymi piosenkami Whitney Houston :) Można sobie przy nim popłakać :) Z Twojego zestawienia część widziałam a część czytałam – np. Jeden dzień. Pamiętnik uwielbiam :)
  Kinga

 4. Qurcze, nam tylko kilka pozycji. Muszę nadrobić- mimo że po walentynkach. Zaczynam chyba od Apartamentu potem Pamiętnik i I że Cię nie opuszczę. Dzięki za polecenie :)

 5. Zaczęłam przeglądać i z przerażeniem stwierdziłam, że nie widziałam żadnego… ale nie, jednak kilka widziałam. A „Nigdy w życiu” to mój ukochany film, który oglądam zawsze, gdy mam chandrę. I od niego właśnie zaczęła się moja miłość do Danuty Stenki.

 6. Czas na miłosć uwielbiam! To da mnie jeden z lepszych filmów ;) Za to na Wielkim Gatsbym byłam nawet w kinie i też zrobił na mnie wielkie wrażenie!
  Zaciekawiła mnie też Woda dla słoni :)

  1. Myślałam, że Czas na miłość to będzie klasyczne romansidło a okazało się, że film wypas. Do Wody dla słoni podchodziłam z rezerwą ze względu na Patissona, ale już po pierwszych scenach filmu stwierdziłam, że ta opowieść mnie oczaruje.

 7. Ciekawie brzmi „Apartament”, tym bardziej, że jestem muzycznym frikiem ;) Więc tym bardziej jestem zachęcona.:) Chyba się na niego skuszę, bo obiecałam sobie oglądać więcej filmów ;) Dzięki za polecenie tylu tytułów! ;)

 8. Większość widziałam. Z Twojego rankingu najbardziej podobał mi się „One day”, a najmniej „Woda dla słoni”. Chętnie bym obejrzała w jakiś babski wieczór „Love, Rosie” – dopiszę sobie do listy na filmwebie:)

 9. Matko, jakie mam zaległości w oglądaniu filmów… szczerze mówiąc, chyba nic nie kojarzę…

 10. „Czas na miłość” i „I że Cię nie opuszczę” chyba moje dwa najczęściej oglądane filmy. Reszty jeszcze nie oglądałam, ale mam ochotę zobaczyć „Love,Rosie”. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.