Łamliwe paznokcie – pewnie duża rzesza z Was przeżywa lub przeżywała taki problem. Niby drobiazg, ale dosyć uporczywy i przewlekły. W dodatku nieestetycznie wyglądające paznokcie nie dodają uroku. Mnie także dotyczył problem łamliwych paznokci. Walczyłam z nim długo i czasami było lepiej czasami gorzej. Jednak już wiem jak sobie z nim poradzić i chcę się z Wami podzielić moją wiedzą.

Dlaczego się rozwarstwiają?

Na początku należy zadać sobie pytanie dlaczego dzieje się tak, że paznokcie się rozdwajają. Można wymieniać złą dietę, stres i zmęczenie, nieprawidłowa pielęgnacja, wymagające prace domowe czy styl życia, choroby, obgryzanie i urazy mechaniczne oraz palenie papierosów. Na część z tych czynników mamy wpływ jak chociażby odpowiednie odżywianie czy niepopełnianie głupich błędów przy pielęgnacji paznokci. O rzuceniu palenia i obgryzaniu już nawet nie wspominając.

Paznokcie u rąk rosną przeciętnie około 3 mm w ciągu miesiąca co daje pełny odrost po około pół roku. Są one wynikiem rogowacenia naskórka w macierzy, czyli żywej części paznokcia. Widoczna część macierzy to ten biały półkolisty kształt przy skórkach. Komórki skóry stopniowo pozbywają się swojej żywej zawartości i zamieniają się w podłużne martwe blaszki i wypychane są na zewnątrz. Tak powstaje paznokieć w wielkim skrócie.

Wszystko jest pięknie ładnie dopóki te zrogowaciałe komórki trzymają się siebie nawzajem. Takim cementem dla nich są specjalne białka zawierające wiązania pomiędzy dwoma atomami siarki. Siarka jest zatem tutaj kluczowym elementem dla zachowania ładnych, gładkich i nierozdwajających się paznokci.

Najprościej zadbać o dietę

To co dostarczamy do organizmu w postaci jedzenia odzwierciedla się w kondycji naszych paznokci. Suplementy diety to tylko taki uzupełniacz. Najważniejsze jest to jak na co dzień się odżywiamy. I to nie tylko wspomniana siarka, ale także inne mikro i makroskładniki. Nasz organizm to taki jeden wielki kombajn gdzie zachodzi wiele różnych procesów jednocześnie. Jak coś zaszwankuje w tym miejscu to w innym też może i na odwrót. Takie prawo „naczyń połączonych” ;)

 

Co jeść:

– produkty zbożowe (płatki, owsianka)

– orzechy, nasiona

– sałata, szpinak i inne liście, a także brokuł, kalafior, brukselka

– ryby i owoce morza

– awokado, awokado i jeszcze raz awokado

– no i źródło siarki, czyli mięso, raczej kurze, jajka, mleko

 

Co jeszcze

Dieta to podstawa,  ale oprócz niej można wspomagać się doraźnie: 

– nawilżanie i natłuszczanie paznokci kremami, masłami i olejami

– zakładanie rękawiczek ochronnych przy pracach różnego typu – domowych, ogrodowych

– piłowanie ich w jedną stronę, na sucho, by komórki nie były poszarpane tylko zasklepiały się nawzajem

– delikatne wycinanie skórek i jeszcze delikatniejsze ścieranie powierzchni paznokci

– rzucenia palenia

– uśmiech na twarzy

Dbanie o to by posiadać zadbane paznokcie to proces długotrwały. Co więcej to nie jest na chwilę tylko pewne nawyki trzeba sobie utrwalić by cieszyć się zdrowym wyglądem.

 

Macie jakieś swoje prywatne rytuały dbania o paznokcie?