Wrastające włoski – co robić?

Lato już praktycznie zawitało. Odsłaniamy więcej ciała, zakładamy krótkie spódniczki, krótkie spodenki, koszulki na ramiączkach.

Przy zwiększonych przebłyskach słońca wylegamy na plaże wdziewając przy tym skąpe bikini. Im więcej ciała pokazujemy tym bardziej  i regularniej należy o nie dbać. W lecie depilujemy się na potęgę, aby broń Boże, nie było żadnego włoska pod pachą, na nogach, czy w linii bikini. Niestety zazwyczaj prędzej czy później może dokuczać nam wrastanie osłabionych, odrastających włosków.

 

1. Dlaczego włosy wrastają?

Są różne sposoby depilacji, ale o tym w innym poście. Niezależnie jednak jaką wybierzemy jesteśmy narażeni na ryzyko wrastania włosków. Wyrwany włos wraz z cebulką, rozpuszczony kremem chemicznym lub po prostu ścięty żyletką może być osłabiony na tyle by nie móc przebić się przez warstwę naskórka. Dlatego też zakręca się czy rośnie krzywo. Czasami jest też tak, że nosząc obcisłe ubrania sami nie dajemy włoskom szans na prawidłowe wyrośnięcie. Mamy do czynienia wtedy z bolącymi, czerwonymi i nieładnie wyglądającymi grudkami, które także mogą zaropieć.

 

2. Co zrobić z wrośniętymi włosami?

Jest kilka skutecznych sposobów by móc sobie ulżyć przy pojawiających się już grudkach. Należy jednak pamiętać by zachowywać warunki sterylne. Nie warto roznieść stanu zapalnego i bakterii na większy obszar.

 

– delikatnie przecinamy naskórek i wydostajemy na zewnątrz włoska za pomocą igły lub pęsety, miejsce oczywiście dezynfekujemy.

– specjalne kremy, które nakładamy na zmienione miejsca. Same rozpuszczają naskórek i uwalniają włoski. Zawierają one w swoim składzie między innymi kwasy owocowe.

– nawilżanie i zmiękczanie skóry oraz odkażanie, dla tych co nie chcą przecinać naskórka np. kremem z mocznikiem.

 

Domowe sposoby to przemywanie zmienionych miejsc sporządzonymi przez siebie roztworami:

– sody oczyszczonej z wodą

– aspiryny z wodą i gliceryną

– mokrym kryształem ałunu w celu odkażenia

 

3. Jak zapobiegać?

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dbajmy, aby włoski nie wrastały nam
w przyszłości.

 

– regularne peelingi albo kąpiel szorstką gąbką lub szczotką

– luźniejsze ubrania, zwłaszcza zaraz po depilacji

– dobre nawilżanie skóry, która staje się wtedy bardziej elastyczna

 

A może Wy macie swoje własne metody? 

Pozdrawiam :)

Może Ci się spodobać

6 komentarzy

  1. Peeling bardzo pomaga :) Wrastające włoski są bardzo uciążliwe :( Szczególnie jeśli używa się depilatora, wtedy jest ich mnóstwo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.