Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce

Dnia 24 maja wypada Europejski Dzień Parków Narodowych. W Polsce mamy ich już ponad 20 i planowane jest stworzenie kolejnych. Mają to do siebie, że są obszarem gdzie przyroda jest ściśle chroniona, ale mimo tego udostępniana do zwiedzania. Sprawdźmy zatem co oferują ciekawego co poniektóre z nich w naszym kraju, które sama jak do tej pory odwiedziłam.

Babiogórski 

Królowa Beskidów, czyli Babia Góra lub inaczej Diablak. Góruje nad innymi szczytami w swoim regionie. Jest łatwa w podejściu i nawet małe dzieci są w stanie same na nią wejść i zejść z powrotem. Tłumy w sezonie sprawiają, że lepiej wybrać się na nią wcześnie rano. Jedyny parking przed wejściem na szlak jest tak malutki, że zapełnia się w trymiga. Widok ze szczytu elektryzuje. Przed nami całkiem plasko aż do samych Tatr.


Gorczański

Propozycja dla rodzin z dziećmi lub osób mało doświadczonych w górskich wędrówkach. Dojście do schroniska z parkingu w Koninkach nie zajmuje wiele. Przy dobrej pogodzie widok Tatr gwarantowany. Jednak po deszczowych dniach trasa jest bardzo błotnista.


Gór Stołowych

W tych okolicach możnaby spędzić wiele dni i nie nudzić się przy tym wcale. Jest tu tyle różnorodnych atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie. Szczeliniec Wielki czy Labirynt Błędne Skały to tylko niektóre z nich. Jest to u mnie w czołówce najładniejszych i najfajniejszych parków narodowych w Polsce. Z chęcią wybrałabym się tam ponownie.

IMG_2435 [50%]


Karkonoski

Jedno z bardziej specyficznych miejsc w Polsce. Znajdziesz tutaj piękny wodospad i nie mniej piękne szlaki piesze wśród wszędobylskiej kosodrzewiny. Schronisko na Szrenicy widoczne jest już z bardzo daleka, a prowadzi tam kolejka krzesełkowa.


Ojcowski

Nie jest to duży park niemniej jednak bardzo urokliwy. Ciekawym punktem jest oczywiście Grota Łokietka i wiążąca się z nią legenda. Otóż Władysław Łokietek uciekając przed czeskim wojskim schronił się w tej jaskini. Zwiadowcy przekonani, że nie tam się on znajduje odeszli. Bowiem wejście zasłoniła gruba pajęczyna utkana zaraz po wejściu króla.


Tatrzański

Najlepsze na koniec. Tatry mają tyle do zaoferowania, że trudno nawet zliczyć. Młode małżeństwa w podróży, rodziny z niemowlakami, wytrawni piechurzy czy hardkorowi taternicy będą zadowoleni. Widoki zapierające dech w piersiach. Warto przejechać się kolejką linową na Kasprowy Wierch czy w sezonie zimowym pozjeżdżać na nartach. Znajduje się tu także najwyższy wodospad w Polsce.

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.