Jak psychicznie odpocząć – kilka sposobów

Nasze zdrowie psychiczne jest tak samo cenne i ważne jak zdrowie fizyczne. Mówi się także, że jeśli chora dusza to i ciało jest w gorszej formie. Dlatego warto o nie dbać niezależnie od tego czy jesteśmy zmęczeni fizycznie. Mam na to kilka niezawodnych sposobów.

Nawał pracy, stres w życiu osobistym, presja otoczenia, nieciekawa sytuacja materialna czy rodzinna. Nie damy rady walczyć ze wszystkim dookoła. Czasami tak bardzo wiele spraw nas przytłacza, że popadamy w bezradność, agresję lub nawet popycha nas to w głęboką depresję. Jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić naszego położenia w sytuacji, w której się znaleźliśmy lub po prostu bardzo chcemy je zmienić warto czasem odsapnąć i zadbać o siebie. Może nie przestaniemy myśleć o swoich problemach, ale być może nasz umysł się przewietrzy i znajdziemy wyjście z trudnej sytuacji, przyjdą nowe pomysły czy po prostu zmienimy swoje nastawienie. Byleby tylko nie zwariować.

Przedstawiam kilka moich sposobów jak odpoczywam psychicznie.

 Spacery

Im dłuższe tym lepsze. Jeśli dojdzie do tego obcowanie z naturą np. przechadzka po lesie, parku wraz z przerwą na obserwowanie otoczenia i piękna słoneczna pogoda moje baterie ładują się błyskawicznie. Nawet spacer w deszczu z parasolką w ręku wiosną czy latem , w kaloszach, wdychając charakterystyczny zapach powietrza może być bardzo przyjemny i odprężający. Patrzenie na spadające krople i szum deszczu niezwykle uspokaja.

 Górskie wycieczki

Chodzenie po górach to dla mnie prawdziwy reset. Cały dzień spędzony na szlaku wśród natury i pięknych widoków, walka ze zmęczeniem i dobre towarzystwo to esencja dobrze spędzonego czasu. Góry to miejsce gdzie wszystkie problemy znikają. Jestem tu i teraz, mój umysł nie dopuszcza do siebie niczego poza majestatem i potęgą tych ogromnych skał. Polecam każdemu. Po takim wycisku i dumnie z samego siebie, że daliśmy radę przejść szlak nie ma już przed nami nic niemożliwego.

 Sport

Jakikolwiek wybierzesz będzie to dobry wybór. Wysiłek fizyczny sprawi, że na wiele spraw nabierzesz nowego spojrzenia. Ja testowałam już wiele różnych form aktywności. W tej chwili pole dance i grupowe zajęcia fitness i od czasu do czasu ścianka wspinaczkowa to to co dostarcza mi wciąż świeżych porcji endorfin. Praca nad sobą, ciągłe dążenie do poszerzania swoich możliwości da Ci kopa i motywacje do działania. Krążące w żyłach hormony szczęścia nie pozwolą Ci myśleć inaczej na swoje życie jak tylko przez różowe okulary.

 Spa

Takie domowe, przygotowane przez siebie dla siebie samej. Wyrzuć z domu wszystkich, nawet kota, nalej sobie całą wannę ciepłej wody. Rozkoszuj się zapachem soli do kąpieli, nałóż maseczkę na twarz, odpal ulubione piosenki i po prostu leż. Leż i myśl jak jest przyjemnie. Przeżywaj tę chwilę i rozkoszuj się nią. Dopieść swoje zmysły. Zrób sobie manicure, wyskub brwi. Zrób cokolwiek by czuć się pięknie. Mi to zawsze pomaga.

Grota solna

Z tej opcji korzystam rzadko, ale czasem warto wyjść z domu do takiego miejsca i poświęcić godzinę na seans w grocie solnej by odpocząć od rzeczywistości. Dodatkowo sól znajdująca się w pomieszczeniu i wdmuchiwane do środka opary jodu wpłyną pozytywnie na Twoją skórę i zdrowie.

Zapewne macie też swoje własne sposoby jak odpoczywać psychicznie. Podzielcie się w komentarzach. Jestem bardzo ciekawa :)

Może Ci się spodobać

6 komentarzy

  1. A ja lubię zrobić sobie jakąś drobną przyjemność tylko dla siebie – paznokcie, fryzjer, albo zakupy, które nie są planowane i mogę na spokojnie wszystko pooglądać ;) takie odmóżdżenie w terenie bardzo mnie relaksuje ;)

  2. Wszystkie sposoby są świetne. Ja osobiście uwielbiam spacery i jazdę na rowerze, one zawsze pozwalają mi odpocząć, ostatnio dołączyłam do tego jogę i medytację i widzę dużą różnicę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.