Jeśli zdecydujemy się na wybór kosmetyków naturalnych to najlepiej na te posiadające certyfikaty.

Mamy wtedy pewność, że nie natrafimy na „pseudonaturalne” kosmetyki, które naturalne mogą być tylko z nazwy; gdzie koncerny kosmetyczne próbują nas nabrać chwytliwymi hasłami marketingowymi. Jeśli nie mamy pewności, sprawdzajmy skład. Kiedy jednak widzimy na opakowaniu znak certyfikatów niezależnych organizacji i instytucji będziemy wiedzieli, że produkt jest w pełni naturalny i bezpieczny. Certyfikatów jest wiele i pomimo, że każdy z nich ma podobne wytyczne to jednak niektóre są mniej lub bardziej restrykcyjne. Przedstawię i opiszę najpopularniejsze z nich.

 

ECOCERT to francuska organizacja założona w 1991 roku, do spraw kontroli i akredytacji produktów organicznych i ekologicznych. Początkowo zajmowała się zdrową żywnością, ale później rozszerzyła działalność o produkty kosmetyczne. Jest najpopularniejszym certyfikatem spotykanym na naszym rynku. Wyróżnia dwa rodzaje kosmetyków:

1. Kosmetyk naturalny –> przynajmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, dopuszcza 5% składników syntetycznych, ale tylko takich, które są bezpieczne dla zdrowia.

2. Kosmetyk naturalny i ekologiczny –> jw. z czego przynajmniej 50% składników musi być pozyskiwana z kontrolowanych upraw ekologicznych.

 

 

BDIH – niemiecka federacja certyfikująca produkty naturalne, ekologiczne i lecznicze, mikro i makroelementy. Kontroluje nie tylko skład kosmetyków, ale także cały proces ich produkcji.

 

 

COSMEBIO – francuska organizacja powstała w 2002 roku,  zrzeszająca aż 10 laboratoriów

 

 

NaTrue – międzynarodowa jednostka certyfikująca, zrzesza firmy produkujące kosmetyki naturalne. Swą siedzibę ma w Brukseli. Wyróżnia ona trzy poziomy jakości kosmetyków oznaczone ilością gwiazdek.

1. Jedna gwiazdka – spełnia podstawowe wymogi kosmetyków naturalnych, przy czym każdy produkt  z osobna ma narzucone indywidualne wymogi.

2. Dwie gwiazdki – 70% naturalnych składników pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych bądź „dzikich” zbiorów regulowanych przepisami Unii Europejskiej.

3. Trzy gwiazdki – 95% naturalnych składników pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych. Jest to najbardziej restrykcyjny certyfikat.

 

 

Soil Association – certyfikat najpopularniejszy w Wielkiej Brytanii.

 

Oprócz tych przedstawionych powyżej występują także mniej popularne:

 

Demeter

Eco Garantie

ICEA

OASIS

NSF

NPA

USDA 

COSMOS

BUAV

ECOCONTROL

CCOF

VEGAN SOCIETY

 

Czy zwracacie uwagę na posiadanie certyfikatów przez zakupowane przez Was kosmetyki?